EASTMAG
košík s hubami
Ilustračná foto: A. Bercik

Hubári hlásia na sociálnych sieťach prvé úlovky hríbov. Čo na to odborník? Čaká nás štedrá hubárska sezóna alebo vôbec?

Už konečne rastú či nie? Zatiaľ čo vlani sa s hríbmi o takomto čase roztrhlo vrece, tento rok v lese zatiaľ žiadne zázraky nečakajte. Prvé „lastovičky” sa už v skupinách na sociálnych sieťach síce objavujú, ale nie je to žiadna sláva. A podľa Jána Čerevku, predsedu Slovenskej mykologickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied, nás pre sucho aktuálne ani nič pozitívne nečaká. Na hríby si skrátka budeme musieť poriadne počkať.

Hríbom sosnovým sa vo FB skupine Na huby Košice a Košice-okolie pochválil v týchto dňoch Filip Tóth: „Tak týmto prvým tohtoročným dubákom oficiálne otváram hubársku sezónu 2026,” uviedol k fotke takéhoto fešáka, čo však mnohí komentovali, že je to určite fotka z vlaňajšieho albumu.

Prihláste sa do newslettra
Každý týždeň tipy na články, pozvánky na akcie a súťaže.

Foto: FB Na huby Košice a Košice-okolie/Filip Tóth

Andrej Kučí Kučera v rovnakej FB skupine pridal dokonca aj video, v ktorom zbiera prvé dubáčiky.

Silvia Sisa Szabóová pred pár dňami našla v okolí Rožňavy vo Volovských vrchoch tiež krásne úlovky.

Foto: FB Na huby Košice a Košice-okolie/ Sisa Szabóová

Opýtali sme sa preto najpovolanejšieho – Jána Čerevku, predsedu Slovenskej mykologickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied.

Vo FB skupinách sa objavujú prvé “úlovky” hríbov. Môžeme teda konštatovať, že naozaj začína sezóna a treba sa vybrať do lesa na osvedčené miesta?

Tohtoročná jar patrí medzi najsuchšie za posledné roky, ak nie desaťročia. O nejakom začiatku sezóny sa nedá ani zďaleka hovoriť. To, čo vidíte vo FB skupinách, sú len ojedinelé nálezy na miestach, kde sú možno mikroklimatické pomery zázrakom naklonené rastu húb, alebo tie miesta majú hubári vyhliadnuté a pravidelne ich sledujú. V tomto prípade by bolo lepšie spýtať sa konkrétnych nálezcov.

Aktuálne sa tešíme z dažďov a je pritom teplo, sú to zrejme ideálne podmienky na rast, však? Nepoškodilo však podhubiu dlhé sucho?

REKLAMA

Ak v posledných dňoch niekde pršalo, to nestačí na rast húb. Zrážok musí prísť oveľa viac a musia byť pravidelne časovo rozložené. Huby sa zo sucha spamätávajú aj týždne a potrebujú stabilné a priaznivé poveternostné podmienky bez dlhých období sucha.

Vlaňajšia sezóna bola k hubárom naozaj štedrá. Čo myslíte, zopakuje sa?

Neviem, aká je situácia na východnom Slovensku, lebo sa tam nepohybujem, ale na západnom Slovensku a v okolí Bratislavy sa oplatí ísť do lesa možno na turistiku, nie však za hubami. Ak nemáte konkrétne miesta, ktoré pravidelne monitorujete, s veľkým úspechom z lesa nevyjdete. Do hubárskej poradne nám tento rok hubári priniesli len sírovce, lebo tie rastú na dreve živých stromov, z ktorých majú možnosť čerpať vodu. Na hubársku sezónu treba naozaj ešte počkať niekoľko týždňov, ak nie do jesene. Na otázku, či sa dobrá sezóna zopakuje, zámerne neodpovedám, lebo je to nemožné predpovedať. 

komentár: 1