Už konečne rastú či nie? Zatiaľ čo vlani sa s hríbmi o takomto čase roztrhlo vrece, tento rok v lese zatiaľ žiadne zázraky nečakajte. Prvé „lastovičky” sa už v skupinách na sociálnych sieťach síce objavujú, ale nie je to žiadna sláva. A podľa Jána Čerevku, predsedu Slovenskej mykologickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied, nás pre sucho aktuálne ani nič pozitívne nečaká. Na hríby si skrátka budeme musieť poriadne počkať.
Hríbom sosnovým sa vo FB skupine Na huby Košice a Košice-okolie pochválil v týchto dňoch Filip Tóth: „Tak týmto prvým tohtoročným dubákom oficiálne otváram hubársku sezónu 2026,” uviedol k fotke takéhoto fešáka, čo však mnohí komentovali, že je to určite fotka z vlaňajšieho albumu.

Andrej Kučí Kučera v rovnakej FB skupine pridal dokonca aj video, v ktorom zbiera prvé dubáčiky.
Silvia Sisa Szabóová pred pár dňami našla v okolí Rožňavy vo Volovských vrchoch tiež krásne úlovky.

Opýtali sme sa preto najpovolanejšieho – Jána Čerevku, predsedu Slovenskej mykologickej spoločnosti pri Slovenskej akadémii vied.
Vo FB skupinách sa objavujú prvé “úlovky” hríbov. Môžeme teda konštatovať, že naozaj začína sezóna a treba sa vybrať do lesa na osvedčené miesta?
Tohtoročná jar patrí medzi najsuchšie za posledné roky, ak nie desaťročia. O nejakom začiatku sezóny sa nedá ani zďaleka hovoriť. To, čo vidíte vo FB skupinách, sú len ojedinelé nálezy na miestach, kde sú možno mikroklimatické pomery zázrakom naklonené rastu húb, alebo tie miesta majú hubári vyhliadnuté a pravidelne ich sledujú. V tomto prípade by bolo lepšie spýtať sa konkrétnych nálezcov.
Aktuálne sa tešíme z dažďov a je pritom teplo, sú to zrejme ideálne podmienky na rast, však? Nepoškodilo však podhubiu dlhé sucho?















Janko,zmenil si si priezvisko?