Mesto Prešov začína s rozsiahlou rekonštrukciou Domu smútku na Krátkej ulici pri Hlavnom cintoríne. Práce na jeho obnove sa začnú v druhej polovici augusta a ukončené by mali byť podľa zmluvy o dielo v januári budúceho roka.
Mesto Prešov začína realizovať rekonštrukciu Domu smútku na Hlavnom cintoríne. Ide o najkomplexnejšiu stavebnú úpravu tohto objektu od jeho vybudovania v 70-tych rokoch minulého storočia.
„Meníme veci, ktoré sa roky odkladali. Prioritou mesta nie sú iba štadióny a obrovské infraštruktúrne projekty, ale aj takéto miesto tichého pokoja, dôstojnosti a poslednej rozlúčky so zosnulými. Dom smútku bol postavený pred zhruba 50-timi rokmi a takejto kvalitnej obnovy sa dočká vôbec prvýkrát. Z rozpočtu mesta sa nám to podarí uhradiť aj vďaka dlhodobým úsporám, ktoré sa nám darí vytvárať vďaka poctivo realizovaným verejným obstarávaniam,“ uviedol k rekonštrukcii primátor mesta Prešov František Oľha.

Stavebnotechnické a tepelnotechnické riešenie stavby Domu smútku už nevyhovuje súčasným požiadavkám. Rekonštrukčné práce budú preto zahŕňať zateplenie strechy, inštaláciu nového bleskozvodu, montáž odvetrania striech, položenie novej strešnej krytiny, montáž fotovoltiky a nový náter strechy. Úplne nové budú rozvody vzduchotechniky, technológia ústredného vykurovania, interiérové svietidlá, vysprávky stien, fasádny náter, osadené budú aj presklené steny, brány, nové svetlíky a podhľady.
Vznikne dôstojnejšie miesto poslednej rozlúčky
Po komplexnej rekonštrukcii bude Dom smútku na Hlavnom cintoríne dôstojnejším miestom poslednej rozlúčky. Okrem estetickejšieho vzhľadu budovy sa zlepší aj mikroklíma v jej vnútri, odstránené budú poruchy, ako napríklad zatekanie, zníži sa sálanie tepla zo stien a strechy a predĺžená tak bude životnosť celej stavby. Dôležitým aspektom budú aj energetické úspory.



















Pridajte komentár