Od piatka 1. augusta dochádza k úpravám tarify MHD v Košiciach. Hlavným dôvodom tohto kroku boli podľa povereného generálneho riaditeľa DPMK Romana Danka dopady konsolidačných opatrení štátu ako je zvýšenie DPH a novozavedená transakčná daň. Tie z pohľadu DPMK znamenajú zvýšenie nákladov o 500-tisíc eur ročne. Došlo aj k nárastu prevádzkových nákladov na energie a mzdy o vyše 4,5 miliónov eur.
Dosiaľ posledná zmena tarify sa uskutočnila v júli 2023. Cieľom už onedlho platných úprav je takisto motivovať cestujúcich, aby namiesto jednorazových lístkov vo väčšej miere využívali predplatené cestovné lístky, ktoré sú z finančného hľadiska omnoho výhodnejšie. Nová tarifa má aj zjednodušiť a sprehľadniť sortiment cestovných lístkov, pričom sa už nebudú predávať také druhy cestovných lístkov, ktoré si zakúpilo minimum cestujúcich.
Roman Danko zdôraznil, že za zvýšené cestovné ponúknu cestujúcim komfortnejšie MHD spolu s čistejšími a hygienickejšími spojmi. Pripomenul, že DPMK spolu s mestom Košice už v súčasnosti realizujú, resp. chystajú v najbližších mesiacoch rozsiahle investície do modernizácie vozového parku, infraštruktúry, zastávok, či zlepšenia komfortu cestujúcich v MHD za 200 miliónov eur. Vďaka nim výrazne stúpne kvalita verejnej dopravy a očakáva aj ďalšie zvýšeniu záujmu cestujúcich, ktorých počty v uplynulých rokoch neustále rastú.
Polhodinový lístok bude stáť od 55 centov do 1,30 eura
Úprava tarify pri najpoužívanejších papierových lístkoch predstavuje zväčša 20 centov pri základnom lístku a polovicu (10 centov) pri zľavnenom lístku. Konkrétne papierový cestovný lístok na 30 minút bude stáť 1,20 eura a zľavnený 60 centov. Cena papierového lístka s platnosťou 60 minút bude predstavovať 1,40 eura, zľavnený vyjde na polovicu.
Podobné zvýšenia nastane aj pri kúpe cestovného lístka prostredníctvom Bezkontaktnej čipovej karty (elektronickej peňaženky) alebo virtuálnom cestovnom lístku, zakúpenom prostredníctvom aplikácie. Najvýhodnejší polhodinový lístok bude stáť 1,10 eura, 60-minútový 1,30 eura. Zľavnené lístky budú v oboch prípadoch takisto stáť polovicu.
Košická MHD patrí medzi najlacnejšie na Slovensku
Cena najpoužívanejšieho 30-dňového lístka vzrastie z 25 na 30 eur. Pre porovnanie v Prešove stojí rovnaký lístok 32 eur a v Bratislave 40,50 eur. Mesačný zľavnený lístok určený najmä pre žiakov, študentov do 26 rokov a seniorov do 70 rokov bude namiesto 12,50 stáť 15 eur. Aj v tomto prípade budú v iných mestách platiť viac, Bratislavčania 15, resp. 22,50 eura a Prešovčania 19 eur. Cestovanie v košickej MHD tak podľa Romana Danka aj naďalej patrí k najlacnejším na Slovensku.
Výsledná cena cestovného lístka v súčasnosti pokrýva len necelých 30 percent nákladov DPMK, po úprave tarify to bude vyše tretina, zvyšnú časť dotuje mesto Košice. Ak by tomu tak nebolo, bežný 30-minútový papierový cestovný lístok by nestál 1 euro ako teraz, resp. 1,20 eura od 1. augusta, ale jeho cena by sa blížila k sume 3,50 eur. Finančný príspevok z rozpočtu mesta do DPMK má dosiahnuť v tomto roku 2025 takmer 37,3 milióna eur. Je to historicky najviac a vyše dvojnásobok v porovnaní s rokom 2019.
Namiesto pokuty si zábudlivci môžu dokúpiť polročný alebo ročný lístok
Z pohľadu cestujúcich dôjde aj zlepšeniu podmienok prepravy bicyklov a kolobežiek vo vozidlách. Tá je na všetkých linkách počas voľných dní, v pracovných dňoch o nej rozhodne vodič podľa obsadenosti daného spoja. Pri rodinnom cestovnom lístku nastala len kozmetická zmena. Bez zmeny podmienok sa premenoval na skupinový cestovný lístok a bude aj naďalej predávaný vo forme papierového cestovného dokladu.
Pre cestujúcich prepravujúcich sa bez platného cestovného lístka je pripravená novinka. Ak sa nevedia počas jazdy v MHD preukázať platným cestovným dokladom, budú mať možnosť zakúpiť si 180-dňový, resp. ročný lístok. Bude to za zvýhodnenú sankčnú úhradu 20 eur namiesto pôvodných 80 eur.















Pridajte komentár