Na návrh viceprimátorky Lucie Gurbáľovej (KDH) schválili poslanci mestského zastupiteľstva Košice prenájom troch mestských bytov v neobývateľnom stave pre organizácie, ktoré sa starajú o ľudí v núdzi.
Neziskovka Sociálne bývanie zriadená Spoločnosťou priateľov detí z detských domovov Úsmev ako Dar dostane od mesta na 15 rokov do prenájmu byt s rozlohou 20 m2 na ulici Boženy Němcovej 18 za mesačné nájomné 43,45 eur a byt na Jesennej 22 s rozlohou 28 m2 za 48 eur.
Oáza – nádej pre nový život, Záhrada Bernátovce rovnako na 15 rokov získa do prenájmu garsónku o výmere 27,5 m2 na Komenského 49 za mesačné nájomné 54,30 eur. Získali pod podmienkou, že tieto byty na vlastné náklady zrekonštruujú a poskytnú v nich bývanie rodinám s trvalým pobytom na území mesta Košice. Okrem toho musia poskytnúť rodinám, ktoré tam začnú bývať, sociálne poradenstvo a sprevádzanie.
„S oboma organizáciami sa nám veľmi dobre spolupracuje a plnia nenahraditeľnú úlohu pri práci s ľuďmi v núdzi. Úsmev ako dar napr. v uplynulých mesiacoch zrekonštruoval šesť mestských bytov, do ktorých sa nasťahovali pracujúce rodiny, ktoré si nevedeli dovoliť vlastné bývanie,“ informovala Lucia Gurbáľová.
Zastupiteľstvo odobrilo aj prenájom priestorov na Hlavnej 68 pre Slovenskú humanitnú radu na aktivity komunitného a integračného charakteru a pre Psychosociálne centrum mesta na poskytovanie psychologickej pomoci cudzincom s 90-percentnou zľavou oproti komerčnému prenájmu. Dôvodom je to, aby mohli udržať osvedčené a fungujúce aktivity verejno-prospešné aktivity, ktoré vykonávajú. Obe organizácie však budú v plnej výške hradiť všetky náklady súvisiace s energiami.
Poslanci schválili z dôvodov hodných osobitného zreteľa aj podnájom suterénnych priestorov pre Inštitút vzdelávania seniorov v objekte na ulici Československej armády 21 o výmere 134 m2 za 1 euro ročne na dobu neurčitú. Inštitút ho bude využívať na pohybové a športové aktivity seniorov ako sú napr. stolný tenis, šípky, fitnes stroje a kolektívne cvičenia.
Najväčší podiel z minuloročného prebytku hospodárenie mesta dostane DPMK
Venovali sa záverečnému účtu mesta za uplynulý rok. Mesto Košice hospodárilo v uplynulom roku s celkovým prebytkom vo výške 6 464 497 eur. Tieto finančné zdroje boli v plnej výške presunuté do Rezervného fondu mesta.















dobrý deň chcela som sa opýtať mi s mojou Matkou sme tiež bez bývania prečo nemáme nárok na byť ja pracujem ďakujem