
Prof. MUDr. František Sabol, PhD., MPH, MBA – prednosta Kliniky srdcovej a cievnej chirurgie UPJŠ LF a KCE, kardiochirurg a univerzitný profesor, založil a vedie Kardiocentrum AGEL Košice-Šaca a od 1. januára 2025 vedie aj Nemocnicu AGEL Košice-Šaca. Skúsený zdravotnícky manažér má za sebou bohatú vedeckú a pedagogickú činnosť. Niekoľko rokov bol prodekanom Lekárskej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Je členom Vedeckej rady UPJŠ LF v Košiciach.
Pán profesor, niekoľko týždňov po tom, čo ste spustili prevádzku unikátneho fotónového CT prístroja, ste do klinickej praxe zaviedli ďalšie unikátne zariadenie – špičkový prístroj pre vedenie mimotelového obehu, tentokrát ako prví v Čechách a na Slovensku. Stoja tieto významné investície do technológií za to?
F. S.: V prvom rozhovore o Kardiocentre som predstavil našu filozofiu: „Špičková medicína v rodinnom prostredí“. A toho sa stále držíme. Keď CT, tak najlepšie na svete, keď vykonávame operácie srdca v mimotelovom obehu, tak je logické, že obstaráme najlepší dostupný prístroj na mimotelový obeh. Bezpečnosť pacienta je pre nás absolútnou prioritou. V kvalite nepripúšťame kompromis.
Prvú operáciu s novým mimotelovým obehom ste vykonali vy. Môžete prezradiť, na čo v takej chvíli operatér myslí?
F. S.: Keď som vošiel na sálu a uvedomil si, kto „pumpu“ obsluhuje, kto pacienta uspáva, kto asistuje a inštrumentuje, zavládol vo mne pocit pokoja, hrdosti a spokojnosti. Cítil som, že som doma. Potom mi napadlo ešte pár myšlienok z minulosti, ale tie si nechám pre seba…
Sú spojené roboticky asistované operácie srdca s vyššími nákladmi v porovnaní s klasickým výkonom na srdci?
F. S.: Významným nákladom je už obstaranie samotného robota (cca 2.4 mil. €). Náklady na samotný robotický výkon sú cca o 2 – 2.5 tisíc € vyššie v porovnaní s klasickým výkonom.
Musia za roboticky asistovanú operáciu srdca u vás pacienti doplácať?
F. S.: Nie, pacient si za roboticky asistované operácie srdca a ani za žiadne iné operácie, ani výkony na srdci a cievach u nás nepripláca. Pacientov si nevyberáme, všetci sú u nás vítaní a verte, že záujem o hospitalizáciu u nás prejavujú pacienti z celého Slovenska. Ešte by som rád vyvrátil jeden mýtus, ktorým sa iní pokúšajú ospravedlniť vlastnú neschopnosť. Nemáme žiadne nadštandardné úhrady, sme zaplatení len za to, čo reálne vyprodukujeme.














Pridajte komentár