Koncert pre klavír a orchester č. 4 G dur je jedným z prvých diel, v ktorom naplno počuť Beethovenov majstrovský štýl. V Štátnej filharmónii Košice (ŠFK) zaznie tento štvrtok v podaní Jakuba Čižmaroviča a pod taktovkou Jiřího Rožeňa. Návštevníci si vypočujú aj Symfóniu fis mol Chorvátky Dory Pejačević. Koncert začne vo štvrtok 14. novembra o 19:00 v Dome umenia, verejná generálna predpoludním o 10:00 a predkoncertné stretnutie o 18:00.
Virtuóznym a efektným Koncertom pre klavír a orchester č. 4 G dur otvoria košickí filharmonici sériu abonentných večerov z cyklu B. „Béčkový“ cyklus je zárukou pre každého, kto obľubuje plynúce melódie a diela velikánov klasickej hudby. Fanúšikovia beethovenovského hudobného jazyka sa v ŠFK môžu tešiť na jedno z prvých diel, ktoré reprezentuje typický štýl skladateľa. V jeho štvrtom klavírnom koncerte vychádzal zo zásady protikladov orchestra a sóla, to ale majstrovsky vkomponoval do sprievodu. Navyše, virtuozitu sa mu podarilo dokonale „prezliecť“ do efektu klavírnej improvizácie.

Rožeň & Čižmarovič
Jakub Čižmarovič pravidelne hosťuje po celej Európe. Viackrát absolvoval koncertné turné s orchestrom a so sólovými recitálmi v Ázii a vo štvrtok prichádza do Košíc, aby sa posadil sa za klavír v ŠFK pod taktovkou Jiřího Rožeňa. Ten v aktuálnej sezóne debutuje s Royal Stockholm Philharmonic či Musikkollegium Winterthur a vracia sa do Hamburg Symphoniker, ale aj do ŠFK. Český dirigent sa stal známym vďaka znalosti širokého repertoáru, ktorý môže očakávať aj košické publikum.

















Pridajte komentár