Mesto Košice chce prostredníctvom svojho Strediska sociálnej pomoci (SSPmK) zlepšiť podmienky poskytovania sociálnej a zdravotnej starostlivosti pre ľudí, ktorí sa nachádzajú v najťažšom období života. Do konca budúceho roka chce SSPmK na II. poschodí svojho Zariadenia pre seniorov na Garbiarskej ulici zriadiť hospic, ktorý nevyliečiteľne chorým ľuďom zabezpečí dôstojné prežitie ich posledných chvíľ na tomto svete.
SSPmK sa s projektom na vytvorenie hospicu prihlásilo do výzvy o poskytnutie prostriedkov z eurofondového Plánu obnovy a odolnosti. V rámci výzvy s názvom Rozšírenie a obnova siete kamenných hospicov bol tento mestský podnik jedným z 15 úspešných žiadateľov.
Čakajú na vydanie stavebného povolenia
Predpokladané náklady na zriadenie hospicu s maximálnou kapacitou 20 osôb by mali dosiahnuť zhruba 900 000 eur. Výslednú cenu určí verejné obstarávanie, ktoré začne hneď po vydaní stavebného povolenia.
„Pri splnení všetkých podmienok bude zriadenie hospicu plne hradené z Plánu obnovy a odolnosti. Potrebovali sme zariadenie takéhoto typu najmä pre našich klientov, u ktorých dôjde k zhoršeniu zdravotného stavu a budú vyžadovať paliatívnu starostlivosť. Tú im poskytneme takým spôsobom, aby sa nemuseli premiestňovať mimo nášho zariadenia na Garbiarskej. Hospic bude dostupný i pre iných občanov vyžadujúcich tento typ zdravotníckej starostlivosti, ktorí nie sú našimi klientmi,“ informoval riaditeľ Strediska sociálnej pomoci mesta Košice Anton Širgeľ.

Primátor mesta Jaroslav Polaček (nezávislý) zdôrazňuje, že povinnosťou mesta je, aby sa postaralo a zlepšili život najzraniteľnejším skupinám obyvateľstva. Aj úspešný projekt nového hospica, ktoré bude financované z eurofondov, je podľa neho, jedným z týchto krokov.
“Veľmi dobre si uvedomujeme, že zvyšovanie kvality a dostupnosti sociálnych služieb je dlhodobým procesom. Už druhý rok nám úspešne funguje novovybudované Centrum komunitných sociálnych služieb v Krásnej, ktoré dokáže zlepšiť životné podmienky až pre 46 svojich klientov. Aj v Košiciach neustále narastajú počty seniorov, ktorí sú odkázaní na pomoc iných. Som rád, že nový hospic im vytvorí kvalitné podmienky v ich ťažkých chvíľach.”















Pridajte komentár