Primátor mesta Košice Jaroslav Polaček (nezávislý) na stretnutí s vrcholnými predstaviteľmi mestských častí požiadal starostov, aby čo najskôr začali so šetriacimi opatreniami a nasledovali tak mesto, ktoré už zaviedlo miliónové škrty.
„Ťažšie časy musíme zvládnuť spoločne. Okrem nastrčených dlaní a vyhrážok od viacerých starostov som nezachytil ani pri jednom z nich, že by prišli s akýmkoľvek úsporným plánom vo svojej mestskej časti. O šetrení a škrtaní výdavkov sa pritom v Košiciach hovorí už viac ako rok,” zdôraznil Polaček.
Mesto začalo šetriť od seba
Už rok 2023 sa začal optimalizáciou v dopravnom podniku a následne mesto všetky výdavky v roku 2023, i napriek obrovským nákladom na energie či zvyšujúcu sa infláciu, znížilo plošne o 4 %. V závere roka mesto znížilo výdavky, ako aj náklady na chod úradu o viac ako 2,7 milióna eur. „Od nového roka mám výrazne znížený plat. Nie je to však prvýkrát. Už na začiatku pandémie Covid-19 som konal rovnako, a navrhol som si zníženie mzdy na zákonné minimum, aj keď je to v mestskom rozpočte iba zanedbateľná čiastka. Od môjho platu sa pritom odvíjajú aj platy mojich zástupcov. Podľa môjho názoru musia ísť lídri v zlých časoch príkladom,” uviedol Polaček.
Okrem znížených platov prijalo vedenie mesta úsporné opatrenia aj v ďalších oblastiach. Pozastavili sa napríklad projekty výstavby nového zariadenia pre seniorov, nájomných bytov či parkoviska pre autovraky. Znižujú sa náklady na odpadovú politiku podľa požiadaviek poslancov. Mestské podniky musia ubrať zo svojich služieb a optimalizovať náklady. Mestská polícia začína so spájaním niektorých veliteľstiev, ale šetrí sa aj na mestských novinách, ktoré po novom budú vychádzať ako dvojmesačník.
Státisíce mesto ušetrí aj na odmenách zamestnancov. „Postupne bude prichádzať množstvo ďalších menších či väčších opatrení. I napriek tomu platí, že ak chceme zachovať služby, ktoré neovplyvnia bežný život občanov, musíme nájsť v novom roku viac ako 10 miliónov eur, ktoré nám stále chýbajú na zostavenie vyrovnaného rozpočtu pre rok 2024,“ uviedol Polaček.















[…] že ak na niektorej z ciest v správe mesta Košice vznikne vplyvom zimného počasia výtlk v obrusnej vrstve vozovky, dispečing mesta Košice ho […]