Celkovo 11 krajských stredných škôl požiadalo o príspevok z Plánu obnovy na úpravu svojich priestorov.
Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vyhlásilo minulý rok výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie prostriedkov z Plánu obnovy na debarierizáciu väčších stredných škôl. O financovanie sa mohli uchádzať stredné školy s počtom žiakov 275 a viac. Košický samosprávny kraj je zriaďovateľom 64 stredných škôl. Žiadosť o nenávratný finančný príspevok podalo 11 z nich a dohromady získali prostriedky vo výške 1,4 mil. eur.
„Každá zo škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti Košickej župy dnes už disponuje istými bezbariérovými prvkami. Avšak žiadna z nich zatiaľ nie je úplne debarierizovaná. Vzhľadom na tieto okolnosti vítame takúto výzvu a možnosť čerpať finančné prostriedky na celkovú debarierizáciu škôl z Plánu obnovy,“ uviedol Košický župan Rastislav Trnka.
Za nižším počtom žiadostí stojí aj podmienka, že škola uchádzajúca sa o príspevok musí spĺňať požiadavku minimálneho počtu žiakov. Druhým dôvodom je to, že mnohé župné školy sídlia v pamiatkových budovách. Tam takáto rekonštrukcia zahŕňa aj súhlas pamiatkového úradu, čo predstavuje zdĺhavejší administratívny proces. Žiadosti o nenávratný finančný príspevok boli odoslané. Niektoré z nich už aj schválené, iné zas v procese podpisu zmluvy o nenávratný finančný príspevok. Debarierizácie majú byť realizované do konca roka 2026.














Pridajte komentár