Médiami v posledných dňoch prebehla informácia o zvyšovaní miestnych daní a poplatkov v mestách a obciach. Kvôli legislatívnej smršti a necitlivým zásahom štátnych orgánov v uplynulých rokoch prišlo mesto Košice kumulatívne o finančné zdroje vo výške 115 miliónov eur. Ani výhľad na budúci rok nie je vôbec pozitívny.
Košice, podobne ako iné slovenské samosprávy, trápia výpadky príjmov z podielových daní, ktoré v tomto roku ešte výraznejšie zoštíhlil hlavne tzv. „prorodinný balíček“, ktorý ľuďom priniesol imaginárnych 200 eur. Vláda totiž zvýšenie daňového bonusu na deti financovala cez nižšie príjmy samospráv. Iba Košiciam to spôsobilo výpadok v objeme desiatok miliónov eur.
Finančné prognózy štátu sú nelichotivé
“Podľa aktuálnej prognózy Ministerstva financií dostane mesto ešte menej peňazí ako malo pôvodne schválené v rozpočte na rok 2023. Ak by štát necitlivo a nekompetentne nezasiahol do financovania slovenských samospráv, dnes by sme by väčších problémov dokázali zostaviť mestský rozpočet,” informujú zástupcovia Mesta Košice.
Nové kompetencie miest, ktoré spôsobili nárast výdavkov, znamenali pre mesto v uplynulých rokoch ďalšie negatívne finančné dopady. “Keď k týmto výdavkom pripočítame štátom nariadené valorizácie miezd zamestnancov vo verejnej službe, celkové výdavky mesta za obdobie rokov 2019 – 2023 predstavujú kumulovane viac ako 115 miliónov eur., čo mimoriadne zaťažilo mestský rozpočet bez akýchkoľvek štátnych kompenzácií.
Len ako príklad uvedieme, že mesto ako zriaďovateľ škôl a školských zariadení, bude musieť v roku 2024 nariadením štátu v zmysle vyššej kolektívnej zmluve vynaložiť na zamestnancov v školstve zhruba o 11 miliónov eur viac ako bolo v roku 2022.”
Mestu musí rýchlo reagovať
Vzhľadom na tieto skutočnosti musí mesto reagovať na nepriaznivú ekonomickú situáciu, ktorá zasiahla väčšinu slovenských miest a obcí, na čo dlhodobo upozorňuje verejnosť, médiá i mestských poslancov.
Aj preto Ekonomické oddelenie Magistrátu mesta Košice začiatkom týždňa zaslalo mestským poslancom východiská pripravovaného Programového rozpočtu na rok 2024. Poslanci zároveň dostali podklady na budúco týždňové rokovania Mestskej rady a Mestského zastupiteľstva, čomu predchádzali desiatky spoločných individuálnych aj kolektívnych stretnutí a pracovných rokovaní, v predchádzajúcich týždňoch a mesiacoch.
Mesto pripravilo balíčky úsporných opatrení, viaceré z nich už realizovalo
Mesto tiež pripravilo a s poslancami dlhodobo komunikuje balíčky úsporných opatrení. Z nich sa už viaceré realizovali. Zrušili sa napríklad odmeny zamestnancov MMK a mestskej polície, Vianočný koncert, detský Silvester či ohňostroj. Mesto rovnako zastavilo výberové konania na vyše 50 neobsadených pozícií na MMK. V budúcom roku už magistrát predbežne nepočíta napríklad s pripravenými projektami výstavby Domova sociálnych služieb na Gerlachovskej ulici a nových športovísk.
V ďalšom navrhovanom súbore vyše 30-tich opatrení sa nachádza napríklad návrh na zrušenie rýchlodráhy električky do U. S. Steel Košice, zrušenie dotácií na šport a kultúru, zníženie frekvencie kosenia, zníženie počtu mestských policajtov a staníc mestskej polície, či zastavenie pripravovanej výstavby prvých nájomných bytov.














Pridajte komentár