V posledných rokoch sme boli svedkami krízy na trhu s mikročipmi. Jej dôsledkom bolo napríklad nesmierne zdražovanie grafických kariet, či výpadky v zásobovaní výroby mobilných telefónov či automobilov. Jedným z masívnych faktorov, ktoré spôsobili nedostatok čipov na trhu bola pandémia koronavírusu. Keď sa už zdalo, že s končiacou pandémiou sa vráti do normálu aj trh s čipmi, na obzore sa ukázal ďalší masívny problém – vojna na Ukrajine.
Pre výrobu týchto čipov je potrebný neón. Agentúra Reuters tvrdí na základe výpočtov firmy Techcet, že 45%-54% celovsetovo vyvážaného neónu za týmto účelom pochádza z dvoch ukrajinských firiem, Ingas a Cryoin. Obe tieto firmy zastavili prevádzku v dôsledku invázie ruských vojsk na Ukrajinu. Celosvetová spotreba neónu pre výrobu čipov sa odhaduje na 540 metrických ton ročne.

Odhaduje sa, že tieto firmy by dokázali s uzavretou výrobou prežiť približne tri mesiace. Stále je tu však riziko vojenského poškodenia ich kľúčového majetku, nástrojov alebo prístupu k materiálom.
Výrobcovia čipov majú takisto niekoľkomesačné zásoby neónu, ktoré by mali do istej miery postačiť na zabezpečenie záložných dodávateľských ciest. Už teraz je ale jasné, že z dlhodobého hľadiska to bude mať na výrobu čipov negatívny dopad.
Pre porovnanie, podľa americkej komisie pre medzinárodný obchod ceny neónu v roku 2014 stúpli o 600% ako reakcia na vojenský konflikt na Kryme. Ak sa teda konflikt na východ od našich hraníc neupokojí, svet to pocíti.















Pridajte komentár